Prečo to, preboha, Procházka urobil?

Autor: Michal Filek | 27.3.2014 o 19:30 | (upravené 28.3.2014 o 15:58) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  2384x

Rado Procházka už mnohokrát jasne povedal, že za prezidenta bude voliť Andreja Kisku. Rovnako jasne povedal dôvody, pre ktoré sa tak rozhodol. Zároveň zdôraznil, že nebude svojim voličom odporúčať, čo majú robiť. Vzbudil tým obrovskú kritiku verejnosti, dokonca aj takých autorít, ako je Iveta Radičová. Prečo sa tak, preboha, zachoval?

Nuž asi preto, že jeho postoj je v tejto chvíli jediným, ktorý mohol zvoliť. Dokonca si myslím, že urobil gesto, ktoré smeruje k novej politickej kultúre. Slovensko je od čias Vladimíra Mečiara polarizované takým ohavným spôsobom, že podstatná časť spoločnosti má čierno-biele videnie. Týka sa to nielen politikov, ale aj médií a, bohužiaľ, aj veľkej časti voličov. S výnimkou tej mlčiacej väčšiny, ktorá už je znechutená takým spôsobom, že sa o politiku vôbec nezaujíma. Buď som proti Ficovi alebo som za. A keď som proti, tak som proti, aj keby bol Fico anjel a zabezpečil pre Slovensko desaťtisíce pracovných miest, prosperitu a šťastie.

Áno viem, Fico nie je žiadny anjel a už vôbec nedokázal urobiť nič z toho, čo som vymenoval. Zároveň ale viem, že keď bude národ naďalej medzi sebou bojovať, keď budeme žiť v polarizovanej a tým pádom aj paralyzovanej spoločnosti, nikdy prosperitu národa nedosiahneme. Rado Procházka ako budúci nový predseda relevantnej politickej strany, ktorá sa chce pokúsiť zmeniť Slovensko, urobil z môjho pohľadu jediný možný krok. Povedal veľmi jasne, že on volí Kisku, zrozumiteľne artikuloval dôvody, pre ktoré sa tak rozhodol a svojim voličom odporučil, aby sa rozhodli vlastnou hlavou. Ak by totiž voličom odporučil, aby aj oni volili Andreja Kisku, ešte viac by tým spoločnosť rozdelil na dva tábory: FICO - ANTIFICO. A nech už by voľby dopadli akokoľvek, či bude Fico premiérom alebo prezidentom, Procházkova nová strana by stratila šancu urobiť to, o čo sa chce pokúsiť. Zmeniť politiku z mocenskej na hodnotovú.

Ak sa totiž chce o to pokúsiť, tak musí pre túto myšlienku nadchnúť nielen voličov všetkých politických táborov, ale tiež slušných a zodpovedných politikov zo všetkých politických strán. Ako sa to dnes hovorí, naprieč politickým spektrom. A toto je odkaz Rada Procházku - prestaňme Slovensko polarizovať a začnime spoločnosť spájať, pretože už nám nemôže ísť o posty a fleky (ani ten prezidentský), ale o hodnoty! Viem, zatiaľ to znie ako sci-fi, ale vo mne to vzbudzuje nádej...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?