Pre koho platia zákony? Slovensko naozaj treba reštartovať!

Autor: Michal Filek | 1.4.2014 o 9:48 | (upravené 6.4.2014 o 13:40) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  1580x

Zákony na Slovensku platia len pre obyčajných ľudí. Pre mnohých bohatých a mocných sú zbytočné. Je im dovolené ich obchádzať a ohýbať, ako sa im zachce. Politika a úrady často fungujú ako nástroj osobného prospechu a vplyvu, a nie ako služba ľuďom. Presviedčam sa o tom roky ako novinár, aj ako predseda občianskeho združenia Za slušnejšiu Bytču pre všetkých. Rád by som o niektorých absurdných prípadoch napísal.

Jedným z nich je prípad supermarketu, ktorý otvorili minulý týždeň v Bytči. V celej veci je toľko porušení a obídení zákona, toľko absurdností, až z toho zostáva rozum stáť.

Celé sa to začalo pred asi rokom, keď primátor mesta Miroslav Minárčik (SMER-SD) a zároveň šéf stavebného úradu v jednej osobe (absurdné, ale skutočné), sa snažil nie prvý raz protiprávnym spôsobom zmeniť územným plán hlasovaním poslancov v zastupiteľstve. Napriek tomu, že sme ho na to viackrát upozorňovali nielen my, ale prostredníctvom novín aj ministerstvo výstavby a odborníci na územné plánovanie. Tí konštatovali, že územno-plánovacia dokumentácia nie je omaľovanka, do ktorej si primátor s poslancami môžu dokresľovať a vyfarbovať plochy, ako sa im hodí a tým meniť účel ich využitia, aj keby ich k tomu viedli nanajvýš ušľachtilé úmysly.

V tomto prípade sa primátor Miroslav Minárčik snažil najskôr zmeniť účel stavby, ale keď zistil, že ju už podnikateľ celú demoloval, uspokojil sa s rozhodnutím poslancov o zmene využitia územia. Následne stavebný úrad Miroslav Minárčik začal stavebné konanie, v rámci ktorého sa dopustil množstva porušení zákona.

Jeho najväčším hriechom však bolo, že nepripustil za účastníkov konania obyvateľov ulice, cez ktorú naplánoval zásobovanie nového supermarketu. Napriek tomu, že títo ho o to žiadali petíciou, ktorú dokonca prerokovali a zobrali na vedomie aj poslanci na mestskom zastupiteľstva. Otvorene sa tak rozhodol obhajovať záujmy súkromného podnikateľa, pred záujmami občanov, ktorých má zastupovať.

V novembri OZ Za slušnejšiu Bytču pre všetkých informovalo, že podalo podnet na prokuratúru na prešetrenie zákonnosti rozhodovania a postupu pracovníka stavebného úradu a štatutára Mesta Bytča. Prokuratúra 12. februára dala OZ za pravdu, vydala protest prokurátora, v ktorom konštatovala porušenie jedenástich paragrafov stavebného zákona a správneho poriadku a nariadila mestu stavebné povolenie zrušiť.

Mesto Bytča malo tridsať dní na to, aby protestu buď vyhovelo a informovalo o tom Okresnú prokuratúru, alebo nevyhovelo, a spis posunulo na Okresný úrad do Žiliny na stavebný odbor (bývalý Krajský stavebný úrad). Urobilo tak až oveľa neskôr. Čo je za tým? Prečo mu tak nesmierne záleží na tom, aby sa v Bytči otvoril ďalší supermarket, hoci aj pochybným, protizákonným spôsobom?

Namiesto toho, aby sa Miroslav Minárčik snažil napraviť porušenia zákona, ktoré napáchal, snažil sa rozhodnutie vo veci ešte viac zdržiavať. Čo však urýchlil, bola kolaudácia a otvorenia supermarketu. V ňom už teda veselo nakupujeme, hoci prokuratúra nariadila stavebné povolenie zrušiť.

Ako sa spoločne s dotknutými obyvateľmi snažíme, aby mesto postupovalo v súlade so zákonom a rozhodnutiami príslušných orgánov, vynárajú sa ďalšie podozrivé skutočnosti. V spisovej dokumentácii projektanta, ktorý spracoval projekt dopravy, sa nachádza veta, že zásobovanie bude prebiehať tak, ako v minulosti, zásobovacím dvorom na Červeňanského ulici. To je lož! Projektant postupoval zrejme z podkladov, ktoré mu predložilo mesto. Pritom ľudia z Červeňanského ulice si nepamätajú, že by tadiaľ v minulosti prešlo jediné zásobovacie auto. Dokonca na mieste súčasného zásobovacieho dvora stála budova, ktorú asanovali až vo februári tohto roku!

Prečo je také ťažké, aby ten, koho ľudia vo voľbách zvolili, chránil ich záujmy a postupoval v súlade so zákonom? Veď ľudia nie sú proti obchodu, ako takému. Ale zákony a zákonom chránené práva musia platiť pre každého. Komu v skutočnosti primátor slúži? Nevytvára takto korupčné prostredie, kde o tom, ktorý zákon a ktoré právo sa uplatní, či pošliape a v prospech koho, nerozhodujú zákony, ale peniaze? A toto nie je jediný prípad, v ktorom primátor rozhodol viac ako pochybným spôsobom.

V každom prípade je zarážajúce, že sa obyvatelia musia domáhať svojich práv takýmto obludným spôsobom, a čo je najhoršie, zdá sa, že prehrávajú. Uvidíme, ako rozhodne Okresný úrad a do budúcna sa pritom nedá vylúčiť ani súd.

Takýchto prípadov mám zo svojej praxe oveľa viac. Snažím sa s nimi vysporiadať, niekedy úspešne, inokedy menej. Je to však naozaj sizyfovská práca. Mám pocit, že to chce systémovú zmenu. Slovensko treba naozaj reštartovať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?